Saç ekimi uygulaması kimlere yapılır?

Saç kaybının en önemli nedenlerinden biri genetik özelliklerdir; ancak ilerleyen yaş, travmatik yaralanmalar sonrası veya çeşitli tıbbi rahatsızlıkları sonucunda da oluşabilmektedir. Sebebi her ne olursa olsun vücutta yeterli saç kökü olan tüm kişilere saç ekimi başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Sadece kafa derisi değil kaş, bıyık ya da sakal gibi vücutta kıl olan tüm bölgelerdeki kayıplarda da ekim yöntemi başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

 

Saç ekimi için belirli bir yaş sınırlaması var mıdır?

İşlem için yaştan çok dökülmenin şekli belirleyicidir. Çıplak gözle bakıldığında deri görülür hale geldiyse o bölgedeki saç yoğunluğu normal yoğunluğun yüzde 50’sinin altına düşmüş demektir ve saç ekimi yapılabilir.

 

Saç ekimi ne kadar sürer?

6.Saç ekimi 5 ila 8 saat kadar sürer. İşlem sonrası eğer kişi iş ve sosyal çevresinde bu işlemin bilinmesini istemiyorsa yaklaşık 10 günlük bir zamana ihtiyaç vardır. Eğer bu tür bir endişesi yoksa 3 gün içinde günlük hayatına dönebilir.

 

Hasta ne kadar zamanda yeni saçlarına kavuşur?

Operasyon sonrasında ekim alanında kabuklanmalar görülür. Bir hafta süre ile günde bir kez başını yıkayarak 7-10 gün içinde kabuklar tamamen dökülür ve ekim alanı iyileşir. 1. Ayında ekilen saç kılları çoğunlukla dökülür. Tekrar çıkmaya başlaması 3 ay sürer. Bu zaman diliminde kişi ekim öncesi görünümündedir. Değişim en çok 5 ve 6’ncı aylarda görülür. İlk 6 ayda ekilen saçların %50 ila 60 ı çıkar. Tamamının çıkması 1 yıldır. 

 

Ekilen saçlar dökülür mü?

Nakledilen saç kökleri dökülmemeye kodlanmış alandan alındığı için ekildiği alanda da aynı özelliği devam ettirmektedir. Yani ekilen saçlarınız herhangi bir hastalık veya kaza yaşanmadığı sürece ömür boyu sizinle kalacaktır.

 

Saç ekimi hangi koşullarda kimler tarafından yapılmalıdır?

Saç ekimi cerrahi bir operasyon olup; steril koşullarında, saç ekiminde deneyimli uzman doktor ve profesyonel ekip tarafından yapılmalıdır.

 

Saç ekiminin hasta sağlığı açısından herhangi bir dezavantajı var mıdır?

Kişinin herhangi bir sağlık sorunu yok ise, operasyon hastanede ve profesyoneller tarafından yapılıyor ise; lokal anestezi ile yapılan son derece risksiz bir işlemdir. Hasta doktorunun tavsiyelerine uyar ise;  İşlem sonrası dönemde de sağlığı etkileyecek hiçbir yan etki yoktur.

 

Saç ekimi birden fazla uygulanabilecek bir işlem midir?

Saç ekimi, ekim yapılan alanın büyüklüğüne, donör alanın verimliliğine ve hastanın saç dökülmesinin devam edip etmemesine göre birden çok seans gerektirebilir.

 

Yeni saçların görüntüsü kontrol edilebilir bir durum mu?

Ekimin sonucu tamamen tekniğe bağlıdır. Ekim esnasında kullanılan greftlerin büyüklüğü ve yönleri sonucu belirler. Greftler, saçın doğal çıkış şekline uygun büyüklükte ve yönlerde yerleştirildiğinde ekim son derece doğal  sonuç verir.

 

Saç ekiminde uygulanan yeni teknikler nelerdir?

Günümüzde saç ekiminde kullanılan en güvenilir yöntem “Folicular Unite Exraction” yani FUE yöntemidir. Dökülmemeye kodlanmış non androjenik olarak adlandırılan saç köklerinin yoğun olduğu ense ve kulak üstü bölgesinden kesme ve dikiş izi olmadan foliküler ünitelerin kişiye özel mikrocerrahi aletlerle tek tek çıkarıldığı ve saçsız alanlara aynı gün nakledildiği yöntemdir.

 

Saç dökülmesi tedavi edilebilir mi? 

Saç dökülmesinin nedeni tam tespit  edildikten sonra tedavi edilebilir. Doktorun belirleyeceği tedavi protokolüne göre saç dökülmesi engellenir ve mevcut saçların hacmi arttırılabilir.

 

Gelecekte, saç ekiminin yerini alabilecek ve hastaya daha doğal bir görünüm kazandırabilecek seçenekler olacak mı?

Şu anda erkek tipi saç dökülmesindeki en etkili tedavi şekli saç ekimidir. Halen saç klonlaması üzerine çalışmalar devam etmekle birlikte henüz elde edilen bir sonuç yoktur. Eğer bu başarılırsa saçlı deriden alınacak birkaç saç folikülü, laboratuvar ortamında çoğaltılarak kısıtlama olmaksızın saçsız alana ekim yapmak mümkün olabilecektir.

 

Ekilen saçlara boya vb. gibi her türlü kuaförlük hizmeti uygulanır mı?

Operasyon sonrası doktorun belirleyeceği süre sonrası boya, fön, kesim, ustura vb. her türlü kuaförlük hizmeti alınabilir. 

 

Farklı kişilerden saç nakli yapılabilir mi?  

Bu bir doku nakli olduğundan henüz dünyada örneği yoktur. 

 

Saç ekim işleminde iz kalır mı?

Hayır, saç ekimi işlemi sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır.

 

Kadınlara da saç ekimi yapılır mı?

Evet, saç ekimi işlemi kadınlar için de yapılmaktadır.

 

Saç çizgisi nasıl belirlenir?

Saç çizgisi kişiye özel anatomik bir hattır. Alın dokusunun bitip saç dokusunun başladığı alandan doğal saç sınırına göre belirlenir.

 

Saç kökü klonlaması var mıdır?  

Saç kökü klonlaması ile ilgili özellikle Amerika ve Avrupa’da laboratuvar çalışmaları yıllardır devam etmektedir. Fakat başarılı sonuçlar henüz elde edilememiştir.

 

Saç tedavisinde hangi yöntemler mevcuttur ?

Saç tedavisinde doktorun belirleyeceği pek çok yöntem mevcuttur. İlaç tedavisinin yanı sıra PRP, Mezoterapi, Growth Factor ise bizzat doktor tarafından yapılan uygulamalı tedavi yöntemleridir.

 

Her saçı dökülen kişiye saç ekimi yapılabilir mi?

Hayır, yapılamayabilir. Saç ekimine uygun olup olmadığı doktor tarafından belirlenmelidir .

 

Beslenmenin sağlıklı saç yapısı ile ilgisi var mıdır?

Saçın ihtiyacı olan vitamin mineral ve aminoasitlerin saç kalitesinde direkt etkisi vardır. Saç tedavilerinde klinik uygulamaların yanı sıra ağızdan alınan  vitamin desteği de önerilmektedir.

 

Ekilen saçlar doğal görünür mü?

Ekilen saçların doğal görünmesi için operasyonun konusunda uzmanlaşmış doktorlar ve uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Doğru sağlık kuruluşunda deneyimli uzmanlar tarafından yapılan saç ekim operasyonlarında ekim yapıldığı belli olmayacak düzeyde doğallık sağlanabilir.